Print
Last Updated on Saturday, 14 July 2012

SQUADRONS:
3702
BMTS


 

 

Past Commanders:

1986 - 1988: Major Keith Froslie

1984 - 1985: Major Frost

1982: Major Irby

1978 - 1979: Lt Col Sanford

1978: Major John J. Knarr

1974 - 1976: Major Robert McIntyre

1972 - 1974: Major Herman Haertel

Past Training Superintendents:

1991 - 1992: SMSgt Joe Rodriguez III

1986 - 1988: MSgt Anderson

1978 - 1979: SMSgt Gilson

1976 - 1977: CMSgt Richard Sackett

1975 - 1976: SMSgt Thomas C. Gentry

1973 - 1975: CMSgt William Long

1971 - 1973: CMSgt Gannon

                        SMSgt Elmer L. Hembree

3702 BMTS - Jan 1991 – Jun 1992, The Squadron was Re-Opened this year.

322 BMTS - Jun 1992 – Jan 1993, The Squadrons were changed to the 3XX series numbers.


SrA Rick Blankenship and Major Frost (his new commander) after Rick's MTIS Graduation in 1985
3702 BMTS 1983
Squadron photo from 1983

Sgt Kevin Carpenter



Number of visits since
29 June 2002
 
 
Web Page Counter
Amazing Counters

Search

 

| For questions or comments about the web site, EMAIL  MTIA Web Master |
|
USAF Military Training Instructor Association, P.O. Box 276477, San Antonio, TX 78227-6477 |
| Copyright © 2010, United States Air Force Military Training Instructor Association |

 

2011.
Powered by Joomla 1.7 Templates